"Pragnę zwyciężyć lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć niech będę dzielny w swym wysiłku"

W roku szkolnym 2012/13 sekcja zawiesiła działalność

Przy Powiatowym Zespole Szkół  w Pszczynie działa sekcja terenowa Olimpiad Specjalnych "Śląskie" - "OPTYMIŚCI"

MISJA OLIMPIAD SPECJALNYCH

Misją Olimpiad Specjalnych jest organizowanie całorocznych treningów i zawodów sportowych w różnych olimpijskich dyscyplinach sportu dla dzieci i dorosłych z upośledzeniem umysłowym, w celu zapewnienia im możliwości lepszego rozwoju sprawności fizycznej, wykazania się odwagą, odczuwania radości i dzielenia się talentami, umiejętnościami i przyjaźnią ze swoimi rodzinami, innymi zawodnikami Special Olimpics i społecznością lokalną.

HISTORIA OLIMPIAD SPECJALNYCH

Special Olimpics zrodził się w Stanach Zjednoczonych w 1968 roku kiedy to zostały zorganizowane I Międzynarodowe Igrzyska Special Olimpics z udziałem ponad 1000 sportowców z upośledzeniem umysłowym z USA, Kanady i Francji. Special Olimpics powstał w wyniku przekonania, iż osoby z upośledzeniem umysłowym potrafią przy odpowiedniej zachęcie i instrukcji trenować, cieszyć się i czerpać korzyści z uczestnictwa w sportach indywidualnych i zespołowych, dostosowanych tam gdzie jest to niezbędne do ich możliwości. Organizacja ta zrzesza ponad milion sportowców z upośledzeniem umysłowym w 150 akredytowanych Programach Narodowych na wszystkich kontynentach.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski ogłosił swe bezwarunkowe uznanie dla Special Olimpics Inc. (luty 1988 - Calgary i luty 1992 - Albertville)

III TURNIEJ BADMINTONA PSZCZYNA 2001

W dniach 16 - 18 marca 2001 Pszczyna gościła kilkudziesięciu młodych zawodników, uczestników III Ogólnopolskiego Turnieju Badmintona Olimpiad Specjalnych. Turniej odbył się pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Jana Olbrachta. Zawody zostały zorganizowane przez członków oddziału regionalnego Olimpiad Specjalnych "Śląskie" Adama Zubera i Beatę Cieszewską oraz pracowników Powiatowego Zespołu Szkół Specjalnych w Pszczynie : Wojciecha Czernika, Urszulę i Mariana Ogrodnik, Urszulę i Grzegorza Kuczera, Dominikę Kupiec, Bernadetę Paszek, Dorotę Krzyżowską, Krystynę Puchała, Barbarę Siuta, Zbigniewa Lejawka. Duży wkład w zawody mieli wolontariusze z Liceum Ogólnokształcącego i Liceum Ekonomicznego w Pszczynie pod kierunkiem Urszuli Zawadzkiej-Jelito, a także zawodnicy UKS "Plesbad" .Zawody odbyły się dzięki ofiarności wielu lokalnych sponsorów : Citroen Auto - Gazda, Restauracja Hawana, PBWI, Piekarnia "U Brzęczka", Zamel, Polselekt, Sata, Kancelaria Notarialna M. Radwan, Wytwórni podłoża pod uprawę pieczarek K. Kania, Zakład ślusarski p. Greń, Woda i ciepło p. Puchałka, Janpol, Centrum Nierlandzkie z Wrocławia, "Polan Travel" z Bielska, Kancelaria Notarialna M. Paszek, Solarium Ada. W 12 osobowej reprezentacji Śląska znalazło się aż 5 zawodników pszczyńskich "Optymistów" : Ania Bloch (2 złote medale w singlu i deblu), Małgorzata Warzecha (srebro), Koczuba Krzysztof (srebro), Łukasz Nowak (srebro), Bernadeta Gondzik (brąz).

OSIĄGNIĘCIA ZAWODNIKÓW POWIATOWEGO ZESPOŁU SZKÓŁ SPECJALNYCH W PSZCZYNIE (W RAMACH OLIMPIAD SPECJALNYCH)

Dużym wydarzeniem było przyznanie nagrody Burmistrza Pszczyny  w dziedzinie sportu dla 2 zawodniczek sekcji „Optymiści”, które nastąpiło 21 stycznia 2009 roku w Pszczyńskim Domu Kultury – klub „13”  Natalii Tomanek i Annie Łach – za osiągnięcia sportowe i reprezentowanie Pszczyny na Igrzyskach Światowych w Stanach Zjednoczonych wręczono nagrody.

W Stanach Natalia zdobyła srebrny medal w łyżwiarstwie na 1000m na 777m była 4, Ania zdobyła złoty medal w biegu na 500m srebrny medal w biegu na 1000m i brązowy medal w sztafecie 4x

ZAWODY REGIONALNE (2008/09)

Organizacja w Pszczynie Regionalnego Mityngu w Lekkiej Atletyce 29 – 30.09.2008 r – startowało 158 zawodników z 12 sekcji województwa śląskiego

W zawodach startowało 17 zawodników sekcji „Optymiści” – zdobywając 36 medali

I Regionalny Turniej BOCCE  - Koniecpol –  wrzesień 2008 start 2 zawodniczek

Anny Macoń i Patrycji Paliczki – zdobyły złoty medal

VI Regionalny Turniej Badmintona – Koniecpol – wrzesień 2008 – start 3 zawodników Gabrysia Paliczka – zdobyła 2 złote medale w deblu i w grze pojedynczej, Kasia Świerkot zdobyła srebrny medal w grze pojedynczej i złoty medal w deblu, Mateusz Pająk – zdobył 3 miejsce w grze pojedynczej

VII Regionalny Mityng w biegach przełajowych – Tychy – październik – startowało 5 zawodników: Mateusz Pająk, Tomek Czysz, Gabrysia Paliczka – zdobyli złote medale , Krysia Chrząszcz i Krzysztof Gołyszny – zdobyli srebrne medale

VIII Regionalny Turniej Piłki nożnej Halowej –  Ruda Śląska – październik 2008 – start 7 osób – drużyna zdobyła złoty medal w najsilniejszej grupie sprawnościowej

Regionalny Turniej w Tenisie Ziemnym – Żory – październik 2008 – start 4 zawodników; Patrycja Paliczka  i Henryk Rozmus – zdobyli brązowy medal

XIV Mityng Pływacki – Rybnik – listopad 2008 – start 6 zawodników Anna Macoń – zdobyła 2 złote medale,

Marcela chrząszcz – zdobyła 2 złote medale i medal brązowy w sztafecie, Justyna Chrząszcz – zdobyła madal złoty i srebrny oraz brązowy w sztafecie

Tomek Czysz – złoty medal i medal brązowy w sztafecie

Krzysztof Gołyszny – srebrny medal i medal brązowy
                           w sztafecie

Małgorzata Botor – zdobyła medal złoty i srebrny

II EUROPEJSKIE IGRZYSKA OS GRONINGEN HOLANDIA 2000

Koszykówka - Piotr Wicherek (drużyna brązowy medal)

V OGÓLNOCZESKIE LETNIE IGRZYSKA OS PRAGA 2000

Lekkoatletyka - Marek Mika (złoto 800 i 400 metrów)

Pływanie - Norbert Krupa (brąz)

Ania Bloch (2 złote medale w singlu i deblu)

Małgorzata Warzecha (srebro)

Koczuba Krzysztof (srebro)

Łukasz Nowak (srebro)

Bernadeta Gondzik (brąz)

LETNIE IGRZYSKA OLIMPIJSKIE  DUBLIN IRLANDIA 2002

W minione wakacje dwoje naszych zawodników z sekcji Terenowej Optymiści z Pszczyny Bernadeta Gondzik i Krzysztof Koczuba (uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół Specjalnych w Pszczynie) reprezentowali Polskę w badmintonie na Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Dublinie Irlandia 2002. Wraz z nimi z woj. śląskiego wyjechało jeszcze dwóch zawodników z Będzina  i Sosnowca. Czwórką Badmintonistów opiekwali się pisząca te słowa trenerka Beata Cieszewska i szef ekipy polskiej Adam Zuber. Dwudniowa podróż choć była trochę męcząca to obfitowała w wiele atrakcji : zwiedzanie "Mini Europy" w Brukseli, przejazd pociągiem pod kanałem La Manche, przepłynięcie promem z Walii do Irlandii, a w drodze powrotnej zwiedzanie Londynu. Zawodnicy z Pszczyny występowali w "centrum badmintona", gdzie rywalizowali z 30 obcokrajowcami. Bernadeta Gondzik wywalczyła indywidualnie złoty medal, natomiast Krzysztof Koczuba zajął czwarte miejsce. Oboje razem w mikście wywalczyli srebrny medal przegrywając w finale z parą belgijską. W największych europejskich zawodach dla osób z upośledzeniem umysłowym wzięło udział 2400 zawodników z 20 krajów Europy a obsługiwało je 6000 wolontariuszy. Zawody te dla organizatorów były generalną próbą przed Światowymi Letnimi Igrzyskami Olimpiad Specjalnych, które odbędą się w przyszłym roku w Dublinie. Wówczas to rywalizować będzie 6000 zawodników z całego świata. Mamy nadzieję, że znajdą się tam nasi zawodnicy.