STAN WOJENNY W POLSCE

28 stycznia 2015 roku uczniowie klasy 1 i 2 zawodowej uczestniczyli w wycieczce do Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Muzeum Izby Pamięci KWK „Wujek”. Uczniowie obejrzeli "Życiorysy z bliznami"- film Agnieszki Świdzińskiej- dziennikarki, która relacjonowała wszystkie trzy procesy dotyczące pacyfikacji kopalni „Wujek” na początku stanu wojennego.

Warsztaty prowadzone przez edukatora Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach Panią  dr Kornelię Banaś dotyczyły stanu wojennego w Polsce, łamania Konstytucji przez władzę państwową. Zajęcia oparte były na pracy z dokumentem – Konstytucją PRL. Uczniowie aktywnie i z dużym zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach.  Dopełnieniem tematu była kolejna żywa lekcja historii w  Muzeum Izby Pamięci Kopalni "Wujek". Zwiedziliśmy ciekawą wystawę, pełną archiwalnych dokumentów, nagrań, fotografii i efektów multimedialnych. Mieliśmy okazję obejrzeć makietę przedstawiającą pacyfikację kopalni. Relację o mrocznych czasach stanu wojennego przedstawił nam świadek tej historii Pan Stanisław Płatek - uczestnik strajku w KWK Wujek w 1981 roku.

Przed wyjazdem uczniowie przeprowadzali wywiady z członkami rodziny na temat wspomnień z czasów stanu wojennego. Najciekawszą pracę przygotowała Oliwia Żurek

Wywiad z moim Tatą na temat: Jak zapamiętałem stan wojenny w Polsce -13 grudnia 1981 roku.

-Tato, czy pamiętasz, kiedy wybuchł stan wojenny?

-Było to 13 grudnia roku pamiętnego, wykluła się wrona z jaja czerwonego. ( Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego)

-Z czym kojarzy ci się ten pamiętny dzień?

- Pamiętam, że była sroga zima, lodu na stawie było pół metra a śniegu po kolana. Miałem wtedy 15 lat                 i cieszyło mnie to, że mieliśmy tydzień wolnego (od szkoły). Stan wojenny został wprowadzony z soboty na niedzielę. Rano w niedzielę – zamiast teleranka, który oglądałem co tydzień - na wszystkich programach wypowiadał się generał Wojciech Jaruzelski, który był pierwszym sekretarzem Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.  Radio i telewizja zostały całkowicie przejęte przez wojsko. Były tylko wypowiedzi Jaruzelskiego, komunikaty rządzących komunistów oraz filmy propagandowe. Dziennikarze występowali w mundurach wojskowych. W stanie wojennym obowiązywała godzina policyjna, która trwała od 23 do 5. W tym czasie nie można było poruszać się po drogach. Gdy kogoś w tym czasie złapano, wówczas można go było aresztować do wyjaśnienia. Pamiętam, że moja siostra miała wesele w stanie wojennym. Pierwszy dzień wesela trwał do 23, a drugi do 5 rano.

- Czy wojsko w te dni było widoczne na ulicach?

-Tak! Wszędzie chodziły patrole, które pilnowały porządku. Wokół były czołgi. Czuć było, że coś wisi w powietrzu. Utkwił mi jeszcze jeden szczegół: w Oświęcimiu na dużym sklepie na rynku widniał duży napis POMÓŻ MILICJI – ZABIJ SIĘ SAM!

W różnych zakładach pracy trwały strajki.

-Wiesz Tato, dobrze, że nie przyszło mi żyć w tych ciężkich i niepewnych czasach.

-Te ciężkie czasy i gwałtowne zmiany w naszym kraju były po to Córko by teraz żyło wam się lepiej.

-Dziękuje ci Tato za udzielenie wywiadu!

Mam nadzieję, że ta lekcja historii pozostanie w pamięci moich uczniów.

Izabela Wojtylak