„Europejskie Boże Narodzenie”
Wizyta Robocza Partnerów Projektu w Pszczynie

Działania uczniów w tym roku obejmują przygotowanie przedstawienia teatralnego dotyczącego obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia w krajach projektu, przygotowanie filmu DVD, zdjęć, przygotowanie prezentacji multimedialnych, wykonanie broszur, albumów opowiadających o Świętach, wykonanie rysunków i ilustracji, prac plastycznych i ręcznych związanych z przybliżeniem zwyczajów świątecznych swoim zagranicznym kolegom.

Najważniejszym efektem działań projektowych był tym razem dla uczniów występ w przedstawieniu świątecznym „Europejskie Boże Narodzenie”. Przedstawienie to prezentowane było dwa razy. Najpierw przedstawiane było w Starostwie Powiatowym na uroczystej sesji Rady Powiatu Pszczyńskiego, natomiast dwa dni później zaprezentowane zostało pracownikom, rodzicom i uczniom Zespołu Szkół nr 3 Specjalnych. W przedstawieniu tym uczniowie uczestniczący w projekcie „Euromix” przybliżyli widowni zwyczaje i tradycje świąteczne w krajach partnerskich uczestniczących w projekcie tj. w Szwecji, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Portugalii na tle naszych polskich zwyczajów wigilijnych. Przedstawienie to wymagało od uczniów starannego przygotowania scenicznego, doskonałego opanowania zarówno tekstu jak i silnych emocji i tremy, oraz umiejętności dobrej współpracy w grupie.

Podczas wizyty roboczej w Pszczynie, w czasie Słonecznego Tygodnia (9 – 12 maja 2006), gościliśmy zarówno uczniów jak i nauczycieli naszych partnerskich, europejskich szkół. Uczniowie z Niemiec, Portugalii i Szwecji i Irlandii Płn. bardzo aktywnie uczestniczyli wspólnie z naszymi dziećmi w zajęciach plastycznych i integracyjnych. Rozegrali również mecz piłki nożnej oraz brali udział w wieloboju międzynarodowym. Wspólne zajęcia sportowe były bardzo ważnym, bardzo ekscytującym i wesołym punktem naszego programu.

Nasi goście zwiedzili również nasze miasto, Skansen, Muzeum Prasy Śląskiej, oraz oczywiście Zamek, który cieszył się największym zainteresowaniem. Uczestniczyliśmy również wspólnie w spotkaniu z Wice-Starostą Powiatu Pszczyńskiego p. Krystianem Szostakiem, który przybliżył naszym partnerom historię Pszczyny i okolic, oraz docenił naszą wspólną pracę w projektach międzynarodowych.

Jako, że wszyscy partnerzy pochodzą z miejscowości nadmorskich, dlatego też zabraliśmy ich na wycieczkę na Równicę, gdzie oprócz pięknych górskich widoków większość, zwłaszcza Niemców odważyła się przejść tor sprawnościowy w Parku Linowym, pomimo lęku wysokości. Wrażenia były niezapomniane, a odważni mieli ochotę wrócić tam już następnego dnia.

A następnego dnia nasi goście zostali zaproszeni na wieczornego grilla do p. Ciołków i p. Pudełków, rodziny goszczącej u siebie uczniów z Portugalii. Opowieściom, śpiewom i śmiechom nie było końca.  Polskie jedzenie i ogromna jego ilość to jedna z rzeczy, za którą na pewno zatęsknią, jak również za przyjazną, wesołą i sympatyczną atmosferą spotkania zapewnioną przez gospodarzy.

Z kolei w piątek w ZSS nr 3 odbył się Dzień Europejski, w pełnym tego słowa znaczeniu. Każda z klas Gimnazjum i Szkoły Zawodowej w tym dniu prezentowała wylosowany kraj UE. Każda z klas łącznie z wychowawcami przygotowała plakat dotyczący danego kraju i jego charakterystycznych symboli, a także przedstawiła prezentację tego kraju, bądź na żywo, bądź w formie multimedialnej. Nasi goście również nie mieli czasu odpocząć, jako że oni również mieli za zadanie przedstawić swój kraj oraz jego tradycje i zwyczaje. Było bardzo kolorowo, ciekawie i międzynarodowo, a języki mieszały się w powietrzu.

Dzień Europejski kończył obchody „Słonecznego Tygodnia”, którego Finał odbył się w piątek w PCKul. Również ta impreza zrobiła ogromne wrażenie na naszych zagranicznych gościach, którzy wyrazili wielkie uznanie dla ogromu pracy wykonywanej dla uczniów i z uczniami placówek szkolnictwa specjalnego na terenie naszego powiatu.

Wizytę w naszym kraju partnerzy z Portugalii, Szwecji, Irlandii Płn. i Niemiec zakończyli zwiedzaniem Muzeum KL Auschwitz w Oświęcimiu, oraz zwiedzaniem Krakowa.

Kinga Grynpeter